X

Makra i raporty

 

Makra osadzone

Istnieje możliwość osadzania makr w dowolnym ze zdarzeń udostępnianych przez formularz, raport lub formant. Makro osadzone nie jest widoczne w okienku nawigacji; jest ono częścią formularza, raportu lub formantu, w którym zostało utworzone. Podczas tworzenia kopii formularza, raportu lub formantu, który zawiera makra osadzone, makra te są również umieszczane w kopii.

Tworzenie makra osadzonego

Makra osadzone różnią się od makr autonomicznych tym, że są przechowywane we właściwościach zdarzeń formularzy, raportów i formantów. Nie są one wyświetlane jako obiekty w obszarze Makra w okienku nawigacji. Może to ułatwić zarządzanie bazą danych, ponieważ nie trzeba śledzić poszczególnych obiektów makr zawierających makra dla formularza lub raportu. Poza tym makra osadzone są dołączane do formularzy lub raportów za każdym razem, gdy są kopiowane, importowane lub eksportowane.

Aby na przykład zapobiec wyświetlaniu raportu w przypadku braku danych, można osadzić makro we właściwości zdarzenia raportu Przy braku danych. Można użyć akcji OknoKomunikatu, aby wyświetlić wiadomość, a następnie akcji AnulujZdarzenie, aby anulować raport i nie wyświetlać pustej strony.

 

  1. W okienku nawigacji kliknij prawym przyciskiem myszy formularz lub raport zawiera makro, a następnie kliknij polecenie Widok projektu Obraz przycisku.

  2. Jeśli arkusz właściwości nie jest jeszcze wyświetlony, naciśnij klawisz F4, aby go wyświetlić.

  3. Kliknij formant lub sekcję zawierającą właściwość zdarzenia, w której chcesz osadzić makro. Możesz także wybrać formant lub sekcję (albo cały formularz lub raport) przy użyciu listy rozwijanej w obszarze Typ zaznaczenia w górnej części arkusza właściwości.

  4. W arkuszu właściwości kliknij kartę Zdarzenie.

  5. Kliknij właściwość zdarzenia, w której chcesz osadzić makro, a następnie kliknij przycisk Przycisk Konstruktor.

  6. W oknie dialogowym Wybieranie konstruktora kliknij pozycję Konstruktor makr, a następnie kliknij przycisk OK.

  7. W Konstruktorze makr kliknij pierwszy wiersz w kolumnie Akcja.

  8. Na liście rozwijanej Akcja kliknij odpowiednią akcję.

  9. Wprowadź wymagane argumenty w obszarze Argumenty akcji.

  10. Jeśli chcesz dodać następną akcję, kliknij następny wiersz w kolumnie Akcja i powtórz kroki 8 i 9.

  11. Po ukończeniu makra kliknij przycisk Zapisz, a następnie przycisk Zamknij.

Makro będzie uruchamiane przy każdym wyzwoleniu właściwości zdarzenia.

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2025 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.